A legjobb e-book olvasók speciálisan az elektronikus könyvek olvasására kifejlesztett készülékek, és egyre népszerűbbek, hisz rengeteg előnyt nyújtanak, mint a hagyományos könyvolvasással, mint az egyéb készülékeken történő olvasással szemben.
Ez az okos és praktikus készülék a tökéletes útitárs, ha szeretsz sokat olvasni. Egyszerre többezer könyvet lehet rajtuk tárolni, így egy valódi „zsebkönyvtár” tulajdonában leszel, melyben bárhol és bármikor előkeresheted azt az idézetet, ami éppen eszedbe jutott. A megvilágított képernyővel problémamentesen olvashatsz este is anélkül, hogy fel kellene csapnod a lámpát.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért van szükség e-könyv olvasóra, ha mobiltelefonon, táblagépen és laptopon is lehet könyveket olvasni:
- Az könyvolvasóknak ideális a mérete (kb. akkora, mint egy könyv), így a szöveg is könnyen olvasható lesz (ami a mobiltelefokra egyáltalán nem igaz), és a készülék is mobilis, bárhova magunkkal vihetjük és a kezünk sem fog elfáradni tőle (ami a laptop legfőbb hátránya).
- Kevésbé károsítja a szemet, mint a többi, LCD-kijelzős készülék (mobil, tablet, laptop)
- Sokkal tovább bírja az akkumulátora töltés nélkül, mint a többi készüléké (kb. 3-4 hétig!)
Vannak, akik azért nem vesznek e-book olvasót, mert szerintük elveszik vele az eredeti könyv „varázsa”. Ez egy jogos érv, de ha megnézzük azt a rengeteg előnyt, amit ezek a készülékek nyújtanak, akkor ez csak egy aprócska részletkérdés, de döntse el mindenki magának.
Az e-book olvasók előnyei:
- Lehetővé teszik a zavartalan olvasást bárhol és bármikor
- Olvashatsz vele a buszon, a vonaton, az irodában, a strandon stb.
- Nem kell azon aggódni, hogy megsérül-e a nyomtatott könyv
- Több könyvet is elmenthetsz rá, így nem kell egy egész bőröndnyi könyvet magaddal cipelned.
- Sötétben is lehet vele olvasni
- Nem kell könyvtárba, könyvesboltokba menni a könyvekért
- Ideális a mobilitásuk, az akkumulátor kapacitásuk és a tárhelyük
- Testreszabható betűméretet és betűtípust
- Könnyebbek a nyomtatott könyveknél és kényelmesebb az olvasás
Az e-book olvasók hátrányai:
- Akkumulátorral működik, amit újra kell tölteni néhány hetente
- Jobban fárasztja a szemet, mint a nyomtatott könyvek
A legjobb e-book olvasók
A legjobb e-book olvasókat különböző árkategóriák szerint csoportosítottuk. Elvégeztünk egy e-book olvasó tesztet és bemutatjuk az eredményeket, melyekkel megismerheted a különböző modellek előnyeit és funkciót, így biztosan meg lesz minden szükséges információd, hogy kiválaszd a számodra legmegfelelőbb készüléket.
A legjobb márkájú modellek közé a Kindle (Amazon) e-book olvasók, a PocketBook e-book olvasók, és az Onyx e-book olvasók tartoznak, amelyek már régóta vezető szerepet töltenek be a piacon, és mindig a legmodernebb és legfejlettebb technológiával szerelik fel őket. Csak a legjobb opciókat gyűjtöttük össze, amelyeknek nincsenek hátrányaik, bizonyítottan jól teljesítenek, jók az értékeléseik és biztosan megérik a pénzedet, így nem fogsz csalódni bármelyiket is választod. Cikkünk további részében betekintést nyújtunk az egyes sajátosságok és funkciók részleteibe is, hogy könnyebben megérthesd miben különböznek a felsorolt készülékek.
Ár-érték arányban a legjobb e-book olvasók
Amazon Kindle Paperwhite 5 2021 (32GB)
- Kijelző mérete: 6,8″ (17,24 cm)
- Kijelző technológia: LED
- Felbontás: 300ppi
- Háttérvilágítás
- Érintőképernyő
- WiFi és Bluetooth
- 8 GB
PocketBook 632 Touch HD 3
- Kijelző mérete: 6″ (15,24 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Felbontás: 1448 × 1072
- Háttérvilágítás
- Érintőképernyő
- WiFi és Bluetooth
- 16 GB
- Zenelejátszó
- Játékok
- Web böngésző
ONYX BOOX POKE 3
- Kijelző mérete: 6″ (15,24 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Felbontás: 1448 × 1072
- Háttérvilágítás
- Érintőképernyő
- WiFi és Bluetooth
- 32 GB
Olcsóbb megoldások
Amazon New Kindle 2020
- Kijelző mérete: 6″ (15,24 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Felbontás: 800 × 600
- Háttérvilágítás
- Érintőképernyő
- WiFi és Bluetooth
- 8 GB
PocketBook 616 Basic Lux 2 Obszidián
- Kijelző mérete: 6″ (15,24 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Irányítás gombokkal
- Felbontás: 1024 × 758
- Háttérvilágítás
- Micro SD memóriakártya
- WiFi
- 8 GB
PocketBook 627 Touch Lux 4
- Kijelző mérete: 6″ (15,24 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Érintőképernyő
- Felbontás: 1024 × 758
- Háttérvilágítás
- Micro SD memóriakártya
- WiFi
- 8 GB
Prémium modellek
PocketBook 741 InkPad Color Moon Silver
- Kijelző mérete: 7,8″ (19,81 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Színes kijelző
- Felbontás: 1872 × 1404
- Háttérvilágítás
- Érintőképernyő
- WiFi és Bluetooth
- 16 GB
- Micro SD memóriakártya
- Zenelejátszó
- Web böngésző
PocketBook 740 InkPad 3 Pro
- Kijelző mérete: 7,8″ (19,81 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Felbontás: 1872 × 1404
- Háttérvilágítás
- Érintőképernyő
- WiFi és Bluetooth
- 16 GB
- Zenelejátszó
- Web böngésző
ONYX BOOX NOTE AIR 2 PLUS
- Kijelző mérete: 10,3″ (26,16 cm)
- Kijelző technológia: E Ink
- Érintőképernyős toll
- Felbontás: 1872 × 1404
- Háttérvilágítás
- Érintőképernyő
- WiFi és Bluetooth
- 64 GB
- Hangszóró, mikrofon
- Web böngésző
E-book olvasó választási szempontok
Valószínűleg benned is felmerült a kérdés, hogy mégis mi alapján kellene választani könyvolvasót. Talán a mérete alapján? Esetleg a kép minősége a legfontosabb? Vagy a kiegészítő funkciókkal nem rendelkező modelleket nem is éri meg megvenni? Végülis mindegyik egy táblagép kinézetű készülék, amin könyveket lehet olvasni. A helyzet viszont ettől kicsit összetettebb.
Az elsődleges szempont általában az ár szokott lenni. Ebben a fenti csoportosítás sokat segíthet, ugyanis egy kategórián belül a modellek szinte ugyanabban az árban szoktak megjelenni.
Hogy ezenkívül még melyik paraméterekre érdemes odafigyelni, azt a következő részben tudhatod meg.
Kijelző típusa – E-Ink vs. LCD kijelzők
A könyvolvasókat elsősorban a kijelző típusa szerint szokták csoportosítani. Az LCD kijelzőket már biztosan ismered, hisz ezeket használják a tabletok és az okostelefonok. A legjobb e-book olvasók viszont E-Ink, azaz „elektromos tinta” technológiát használnak, amely alapból csak fekete-fehérben jeleníti meg a képet, néhány újabb modell kivételével. LCD kijelző csak a legolcsóbb modelleknél szokott lenni. Hogy miért?
Az E-Ink kijelző:
- Kevésbé energiaigényes, ezért hosszabb akkumulátor üzemidőt tud biztosítani.
- Kímélőbb a szemnek, ami az egyik legfontosabb tulajdonsága az e-könyv olvasóknak, hisz lehetővé teszik a kényelmesebb olvasást.
- Nem fényvisszaverő, így sokkal jobban látszanak a betűk, erős napfényben is lehet rajta olvasni, és a szöveg minden szögből könnyen olvasható.
Az E-Ink technológia egyik hátránya az LCD kijelzőkkel szemben az, hogy lassabban töltik be, élesítik a megjelenő képet. Ez különböző műveleteknél probléma lehet, de olvasáskor egyáltalán nem szokott az lenni, a jobb minőségű modelleknél pedig ez észre sem vehető. A másik hátrány pedig az, hogy alapból csak fekete-fehérben jelenítik meg a tartalmakat. Ez könyvek olvasásánál szintén egy egyáltalán nem fontos dolog, böngészésnél viszont zavaró tud lenni. Akinek fontos a színek megjelenítése és sokat tervez böngészni/egyéb dolgokat csinálni az e-book olvasóján, azoknak mindenféleképpen ajánlottak a színes E-Ink technológiával rendelkező modellek, mint például a PocketBook 741 InkPad Color Moon Silver.
Méretek: a kijelző mérete, a készülék mérete és súlya
Mekkora e-book olvasót válasszak? Talán ez az a kérdés, ami a legtöbb gondot szokta okozni azoknak, akik most veszik első könyvolvasójukat.
A legfontosabb dolog, amit szem előtt kell tartani, hogy minél nagyobb egy könyvolvasó kijelzője, annál könnyebben lesz olvasható a szöveg, és annál kényelmesebb is lesz az olvasás a szemnek. A dolog hátulütője viszont az, hogy a nagyobb kijelzővel rendelkező készülékeknek a mérete és a súlya is nagyobb lesz, ami zavaró és fárasztó lehet, ha a kezünkben tartjuk az olvasót huzamosabb ideig.
Választás előtt mindenképp érdemes letisztázni, hogy mire, hol és hogyan szeretnéd használni az e-book olvasódat. Ha például munkára vagy akadémikus szövegek elemzéséhez szeretnéd használni, akkor fontos lehet a nagy képernyő, ahol könnyedén átláthatod a szövegeket és a képeket. Ha viszont sokat utazol, szeretsz munkába menet a buszon, esetleg fekve olvasni, akkor a kisebb méretű modellek sokkal alkalmasabbak lesznek.
A modellek súlya és mérete eltérő lehet, függetlenül attól, hogy ugyanakkora a kijelzőjük mérete. Ezért megéri megnézni a termékspecifikációkat és összehasonlítani az adatokat, mert ez is egy hasznos szempont lehet, ha két szinte ugyanolyan termék között kell döntenünk. A klasszikus, 6 ujj (15,24 cm) kijelzős e-book olvasók a legnépszerűbbek, mivel legtöbben utazás közben használják őket. Ez az optimális méret, amelyen jól látható a szöveg, és kényelmesek is. Mi is ezeket a modelleket ajánljuk leginkább, ha most tervezed megvenni első e-book olvasódat. Az ettől kisebb kijelzők már zavaróak lehetnek, hosszú olvasásra nem alkalmasak, viszont előnyük, hogy nagyon könnyűek.
Felbontás
A megjelenített szöveg olvashatóságát és minőségét a képernyő méretén kívül a felbontás is meghatározza. A felbontást pixelekben (képkockákban) mérik, és minél nagyobb, annál jobb eredményt nyújt. A felbontás arányosan nő a termék árával, de nem minden esetben. Emellett fontos azt is tudni, hogy ha egy nagy méretű könyvolvasónak kicsi a felbontása, akkor az még rosszabb lesz, mintha ugyanez a felbontás egy kisebb méretű modellen lenne. A legjobb e-book olvasóknál a minimális felbontás a 800 × 600 pixel, ez megfelel a gondmentes olvasáshoz, de nem a legélesebb a kép. Ettől egy szinttel fejlettebbek a 1024 × 758 felbontású modellek, a legélesebb, legszebb, legigényesebb képet pedig a 1448 × 1072 és a 1872 × 1404 felbontású modellek biztosítják.
Háttérmegvilágítás
A háttérmegvilágítás a képernyő mögötti LED lámpákkal történő beépített világítás. Fő előnye, hogy könnyebben olvasható a szöveg és este is lehetővé teszi az olvasást lámpa nélkül. Hátránya viszont az, hogy károsítja a szemet, de az E-Ink kijelzőknél fejlettebb ez a technológia, mint az LCD kijelzőknél, és sokkal kevésbé van jelen a káros hatás. Emellett csökkenteni/növelni is lehet a megvilágítás fényerejét. A mi általunk összegyűjtött legjobb e-book olvasók mind rendelkeznek háttérmegvilágítással.
Érintőképernyős vs. gombos vezérlés
A modern könyvolvasók többsége képernyős, azonban vannak olyan modellek is, amelyek gombos vezérléssel működnek, leginkább az olcsóbb árkategóriában. Az érintőképernyő sok szempontból előnyösebb: könnyebb vele lapozni és több mindent lehet vele csinálni (pl. nagyítani, böngészni stb.). A sima olvasáshoz azonban tökéletes a gombokkal működő könyvolvasó is, a könyveket megnyitni és lapozni ezekkel is lehet zökkenőmentesen.
Érintőképernyőre leginkább akkor van szükség, ha az olvasáson kívül egyéb dolgokra is szeretnénk használni a készüléket, ezért a legjobb e-book olvasók többsége ezzel a technológiával működik. Hátrányuk talán az, hogy könnyebben elpusztulhatnak, pl. hogyha leejtjük a készüléket, akkor egy érintőképernyős olvasó nagyobb valószínűséggel fog tönkre menni.
Memória kapacitása
Talán nem ez a legfontosabb szempont a könyvolvasó kiválasztásánál, de bizonyos esetekben erre is megéri figyelni. Az olcsóbb modellek 8GB belső tárhellyel rendelkeznek, ami elegendő több mint 4000 könyv tárolására.
Az ettől nagyobb tárhelyre akkor lehet szükség, ha valaki többezer könyvet, vagy nagyobb méretű, szokatlanabb típusú fájlokat tervez tárolni a készülékén. Nem feltétlenül csak azért, hogy legyen hely minden könyvnek, hanem azért is, mert minél kevesebb a szabad memóriája egy készüléknek, annál lassabban fog működni. Ezért aki munkaeszközként tekint a könyvolvasójára, annak megéri befektetni egy nagyobb memória kapacitással rendelkező modellbe.
Vannak Micro SD eltávolítható memóriakártyás modellek is, amelyekkel még nagyobb lesz a tárhely, és a könyveket/fájlokat könnyen áthelyezhetjük egy másik készülékből/készülékbe.
Akkumulátor üzemideje
Az e-book olvasók egyik legnagyobb előnye a táblagépekkel szemben, hogy sokkal több ideig bírja az akkumulátoruk töltés nélkül. Míg egy átlagos táblagép max. 12-24 órát bír folyamatos használat mellett, a könyvolvasóknál ez akár 4 hétig is eltarthat. Nehéz pontosan megmondani, hogy melyik modell meddig bírja, de a cikkünkben felsorolt Kindle, PocketBook és Onyx modellek mind bírni fogják legalább 2 hétig intenzív használat mellett, kevésbé intenzív használat mellett pedig 4, akár 5-6 hétig is.
Csatlakozás
Ahhoz, hogy könyveket rakjunk az olvasónkra, szükség lesz egy másik készülékre, amellyel összecsatlakoztatjuk, és átküldjük a fájlokat. A legmodernebb e-book olvasóknál ez nem feltétlenül szükséges, ugyanis van rajtuk Wi-Fi és böngésző, így a könyveket egyből le lehet tölteni és más dolgokat is lehet csinálni rajta, pl. e-mailt olvasni/küldeni.
Azoknál a készülékeknél, amelyeknél nincs lehetőség az internethez való kapcsolódásra, ott vagy USB-kábelen keresztül, vagy Bluetooth kapcsolódással lehet megszerezni a könyveket.
Extrák: szótár, zene, felolvasás, játékok
A legjobb e-book olvasók legmodernebb változatai egyre jobban hasonlítanak a tabletekre a sok hasznos és szórakoztató kiegészítő funkció miatt. Ezekre a funkciókra nincs szükség az olvasáshoz, de praktikusabbá és élvezetesebbé tehetik az olvasási élményt.
Szótár: A Kindle, Pocketbook és Onyx könyvolvasók mind rendelkeznek beépített szótárral. Ez rendkívül hasznos tud lenni, ha pl. egy olyan angol szöveget olvasunk, ami tele van nehéz szakszavakkal. Legtöbbszőr csak rá kell kattintani a szóra vagy ki kell jelölni, és már meg is jelenik a fordítás. Ezzel sok időt is lehet spórolni.
Zene: Egyes készülékeken lehet zenét is hallgatni, ami jól jöhet utazáskor, vagy azoknak, akik hangulatos zene mellett szeretnek olvasni.
Felolvasás: A legjobb márkanevek készülékei képesek felolvasni a szöveget. Ez egy nagyon hasznos funkció azoknak, akiknek rosszabb a látásuk, és akik szeretnek csukott szemmel utazni a történet kalandvilágában. Ez úgy működik, hogy a készülék a szöveges fájlt átalakítja hangfájlba. Sajnos nem minden könyvnél van erre lehetőség, de mindenképp egy hasznos funkcióról van szó.
Reméljük megtudtál minden fontos információt, amire szükséged lesz a könyvolvasód kiválasztásánál. Sikeres vásárlást és kényelmes olvasást kívánunk.
Ami még érdekelhet:
Legjobb WiFi jelerősítő
Legjobb autós kamera
Legjobb okosóra